Ogólnie o Implantach Zębowych

Implanty Stomatologiczne
Kto z nas nie marzy o hollywodzkim uśmiechu o olśniewająco białych równych zębach. W dzisiejszych czasach gdzie wygląd w dużej mierze warunkuje nasze powodzenie w życiu czy w pracy, zdrowy uśmiech jest podstawą. Na wgląd zębów ma wpływ wiele elementów przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej równie ważne są regularne wizyty u stomatologa. Zdarza się jednak, że jedynym sposobem na wymarzony uśmiech są implanty zębowe. Dzieje się tak w przypadku gdy utracimy ząb całkowicie np. w skutek nieszczęśliwego wypadku, lub gdy zaawansowana próchnica nie pozwala na odbudowanie korony zęba.

Można również umieścić w tkance porcelanowy most, który zastępuje brak kilku ubytków. W sytuacji gdy brak jest wszystkich zębów, implanty są doskonałą alternatywą dla protezy. Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości dotyczących implantów stomatologicznych. Cena implantów to nie mała inwestycja, jednak możemy to potraktować jak inwestycje w nas samych. Gabinety dentystyczne oferują wszczepienie w miejsce po utraconym zębie odpowiednio dobranego implanta. Można w ten sposób wypełnić jeden lub wiele ubytków zależne od stanu naszego uzębienia i potrzeb. Przed zastosowaniem tego rodzaju zabiegu pacjent musi poddać się badaniom rentgenowskim, które pozwalają ocenić ilość i stan kości, w którą wszczepiony zostanie implant. Każdy przypadek jest indywidualny, wymaga konsultacji stomatologicznych, w przypadku nieodpowiedniego stanu tkanki kostnej istnieje możliwość odbudowania jej w miejscu w którym ma być umieszczony implant zębowy. Zabieg taki polega na sterowaniu regeneracji kości, specjalna substancja powoduje wzrost oraz wzmocnienie kości w tym miejscu. Zabieg polega na umiejscowieniu w tkance kostnej dziąsła korzenia z niezwykle twardego metalu jakim jest tytan, a na nim osadza się sztuczny ząb. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, możliwe jest również w uzasadnionych przypadkach zastosowanie narkozy.

Implanty Zębowe
Czas gojenia się w miejsca wszczepienia korzenia to okres od 3 do 6 miesięcy w zależności od jego umiejscowienia w szczęce. Cały proces podzielony jest na dwa etapy, pierwszy w którym wszczepia się implant, drugi natomiast obejmuje w swoim zakresie protetykę czyli odpowiednią do ubytku odbudowę protetyczną lub wspomniany wcześniej most w przypadku większej ilości wszczepianych implantów zębowych. Większość osób może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów zębowych. Warunkiem są zdrowe dziąsła i pozostałe zęby oraz tkanka kostna, która kwalifikuje się przeprowadzenia zabiegu. Implant zrasta się z kością szczęki, użyty metal, który służy za korzeń jest najlepiej przyswajalny przez nasz organizm. Kolejną zaletą implantów jest fakt, że nie wpływają one na sąsiednie zdrowe zęby, nie ma potrzeby spiłowywania ich jak to się dzieje w przypadku licówek. Przeszkodą w przeprowadzeniu wszczepienia implantu, może być nałóg palenia papierosów, gdyż powoduje spowolnienie procesu gojenia. Nadmierne spożywanie alkoholu źle wpływa na gojenie się przyzębia. U osób z obniżoną odpornością istnieje ryzyko odrzucenia wszczepu.

Trwałość implantów zębowych jest zależna od miejsca w których zostały zamocowane, z racji największego obciążenia zęby trzonowe są najbardziej narażone na zużycie, jednak i tak jest to kwestia kilkunastu lat, ważna jest również prawidłowa higiena oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Aby implanty służyły nam długo należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu uzębienia oraz stosowaniu płynów antybakteryjnych, zalecane jest używanie do tego celu szczoteczki tradycyjnej oraz międzyzębowej. Cennik implantów zależy od kilku czynników, przede wszystkim od ilości wszczepionych implantów, od miejsca wszczepienia, oraz od stanu ogólnego uzębienia. Oczywiście w swojej ofercie gabinety stomatologiczne posiadają tanie implanty zębowe lecz należałoby zastanowić się na jakością oferowanego produktu.

2 komentarze:

  1. implanty to ważna sprawa i czasami jedyne wyjscie :) po porady zapraszamy: http://www.stomatologiarodzinna.net/

    OdpowiedzUsuń
  2. Implanty zębowe to świetna moim zdaniem alternatywa dla klasycznych protez, zwłaszcza, jeśli nasze uzębienie nie jest w aż tak opłakanym stanie, lub ubytki są jedynie pojedyncze. Na tej stronie www poczytałam o tym, jak wygląda taki zabieg i myślę, że w przyszłości chętnie bym się mu poddała.

    OdpowiedzUsuń